Dieta w leczeniu » Ogólne wskazówki

 


OGÓLNE WSKAZÓWKI:


Podstawową zasadą w żywieniu podczas leczenie przeciwnowotworowego jest stosowanie w jak największym stopniu reguł zdrowego odżywiania. Chorego na nowotwór nie da się wyleczyć samą dietą, ale i same leki też mogą się okazać niewystarczające. Niezbędne ją oba elementy: odpowiednia terapia medyczna i właściwe odżywianie pacjenta przez cały okres leczenia i rekonwalescencji.



Pacjentów obejmuje się intensywnym leczeniem, a to bardzo często wywołuje również skutki uboczne, które znacząco osłabiają pacjenta. Dlatego też odpowiednie żywienie jest konieczne, aby każdy rodzaj terapii przebiegał prawidłowo, a chory jak najszybciej wrócił do zdrowia. Prawidłowe odżywianie pacjenta poprawia odpowiedź organizmu na leczenie, a także skraca czas trwania hospitalizacji.


Najlepszymi metodami przyrządzania posiłków dla chorych na nowotwór są:

  • gotowanie,
  • duszenie,
  • pieczenie, 
  • grillowanie -tylko na grillowych patelniach, w piekarniku lub na grillu elektrycznym.


Nie zaleca się:

  • grillowania na ruszcie ogrodowym, stwarza to bowiem ryzyko dostarczenia do organizmu dodatkowych substancji rakotwórczych (np. dioksan i furanów).
  • smażenia – szczególnie w głębokim tłuszczu – gdyż potrawy przygotowane w taki sposób są ciężkostrawne.

Przed rozpoczęciem terapii warto zwrócić uwagę na wzmocnienie organizmu chorego – odpowiednia dieta, regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków wydaje się wręcz niezbędne.


Rady praktyczne dotyczące logistyki w kuchni:

  • Gotuj kilka porcji naraz. Rozdziel je i zamróź.
  • Kup różne rodzaje suszonych owoców i mielonych orzechów, niekonserwowanych. Dzięki temu łatwo zwiększysz wartość energetyczną dań. Warto, aby zawsze pod ręką były także: drobny makaron jajeczny, kasza manna błyskawiczna, płatki owsiane błyskawiczne, mleko w proszku, pomidory w słoiku, ewentualnie w puszcze, mrożone warzywa (np. marchew, cukinia, dynia), soki owocowe i warzywne.
  • Miej zawsze gotową zdrową przekąskę, na wypadek gdyby chory poprosił o coś do jedzenia. Może to być jogurt z dodatkami zmielonych orzechów i naturalnego pszczelego miodu.

 


Tekst pochodzi z monografii „Kuchnia i medycyna XXI wieku” pod redakcją dr n. med. Artura Jurczyczyna i prof. dr hab. n. med. Aleksandra B. Skotnickiego

„Żywienie osób chorujących na nowotwór” - mgr inż. Ewa Ceborska- Scheiterbauer, dr n. med.  Artur Jurczyszyn, prof. dr hab. Małgorzata Schlegel-Zawadzka